ATLAS LOGO
HASANKEYFE SADAKAT
Sadakat Çağrısı
Doğal Alanlar
Arkeolojik Alanlar
Haberler
News
Basından
Fotoğraf Galerisi
Sadakat Yolcuları
Ziyaretçi Defteri
Mesaj sayısı: 559


Dünya Ilısu Barajı'nı Terketti. Sıra Türkiye'de

Almanya, Avusturya ve İsviçre Ilısu Barajı'na olan kredi garanti desteğini geri dönüşsüz olarak çektiğini açıkladı. Bugün saat 10:00'da üç ülke adına yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin kredi koşullarını sağlamakta kısmi gelişme kaydetmekle birlikte, bu gelişmenin kredi vermek için yeterli olmadığı belirtildi.

Üç ülke daha önce Aralık ayında Türkiye'nin gerekli koşulları sağlamadığı gerekçesiyle krediyi askıya alarak Türkiye'ye 180 günlük süre tanımıştı. Bu süre 6 Temmuz 2009 itibari ile doldu. Bu süreye kadar yapılan bağımsız bir komitenin bilimsel raporları, Türkiye'nin başta doğanın ve kültürün korunması ile ilgili kriterler olmak üzere pek çok koşulu yerine getirmekten uzak olduğunu, bu nedenle Ilısu Barajı'nın bölgeye yarardan çok zarar getireceğini ortaya koydu. Sonuç olarak üç ülke iki yıl önce imzaladıkları kredi anlaşmasını tek taraflı olarak feshetti.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, Avrupa ülkelerinin verdiği kararın gecikmiş bir karar olduğuna dikkat çekerek, 'Ilısu Barajı'nı yapacak konsorsiyumun bir kez daha dağılmış olması, Ilısu projesinin baştan yanlış tasarlanmış bir fikir olduğunu bir kez daha kanıtlanıyor. Artık bu kadar bilimsel ve teknik veri varken Türkiye'nin bu barajın yapımında ısrar etmesi mümkün değildir. Talebimiz, Türkiye'nin de bir an önce bu projeyi durdurmasıdır ve Hasankeyf'i UNESCO Dünya Mirası listesine dahil etmesidir' dedi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada 'Avrupa, Tarkan, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Sezen Aksu gibi fikir önderlerinin ve 100 bine yakın insanın sesini duymuştur. Doğa Derneği'nin Hasankeyf'in yok edilmesine olan itirazı Türkiye'de ve dünyada büyük destek bularak kamu vicdanını harekete geçirmiştir. Doğa Derneği, bundan sonra atılabilecek en doğru adımın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin doğa ve kültür mirasının korunması için bağımsız bir ulusal komisyon kurması ve Hasankeyf konusunun bu komisyon tarafından çözülmesi gerektiğini savunmaktadır. Tüm Türkiye'yi Doğa Derneği ve Atlas Dergisinin ortaklaşa yürüttüğü Hasankeyf'e Sadakat imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz. Doğa Derneği'nin kampanyası Türkiye Ilısu Barajı'ndan vazgeçene kadar sürecek' dedi.

Send Feedback Send as email

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.
Imperia ile tasarlanmıştır.
reklam alani