ATLAS LOGO
HASANKEYFE SADAKAT
Sadakat Çağrısı
Doğal Alanlar
Arkeolojik Alanlar
Haberler
News
Basından
Fotoğraf Galerisi
Sadakat Yolcuları
Ziyaretçi Defteri
Mesaj sayısı: 559


Sadakat Tren'i Döndü

Doğa Derneği, Atlas Dergisi ve Doğa Turizm tarafından organize edilen Hasankeyf'e Sadakat Treni 28 Ağustos Çarşamba akşamı İstanbul Haydarpaşa Tren Garı'ndan kalktı. Yolcuları, Okay Temiz ritim atölyesi ve çok sayıda doğasever uğurladı. Ilısu barajı ile yok olma tehlikesi altında olan 12 bin yıllık şehir Hasankeyf'e ve Dicle Vadisi'nin doğasına gönül verenleri buluşturan trenin 300 yolcusu Hasankeyf'e ulaştı. Tren 2 Eylül akşamı İstanbul'a döndü.

Yolculuk bir seyahat olmaktan daha çok bir kültür ve doğa festivali havasında geçti. Özel olarak kiralanan trenin toplantı vagonunda sunuş ve söyleşiler yapıldı, "tren partisi" ve müzik dinletileri düzenlendi. Gezi, yüzyıllardır Dicle Vadisi'nde yükselen Hasankeyf'in sular altında kalmaması için Atlas Dergisi yayın yönetmeni Özcan Yüksek, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken ve çok sayıda uzmanın rehberliğinde yapıldı. Yol boyunca Anadolu coğrafyası, bozkırlar, Toros Dağları, iklim değişikliği ve Hasankeyf hakkında bilgiler verildi. Yaklaşık otuz beş saat süren tren yolculuğunun ardından Hasankeyf'e 31 Ağustos'ta varıldı.

Hasankeyf için son şans

On iki bin yıllık tarihin simgesi olan Hasankeyf, Ilısu Barajı nedeni ile yok olacak. Yılda en fazla 300 milyon dolarlık enerji üretecek olan baraj projesi için Avusturya, Almanya, İsviçre ve Türk şirketlerine en az 1,2 milyar Euro ödenecek. Ancak bunun için bu üç ülkedeki ve Türkiye'deki bankaların kredi vermeleri şart. Bu nedenle projenin karşısında durabilmek için kamuoyunun bankalara karşı tepki oluşturması büyük önem taşıyor. Örneğin İsviçre bankası ZKB baskılar nedeni ile projeden çekildi.


Türkiye'de de barajın yapılmasına karşı çıkan 45 bin kişinin katıldığı Hasankeyf'e Sadakat Kampanyası büyüyerek devam ediyor. Öte yandan, Hasankeyf'in sadece bir kaya yığını olmadığını, bir insanlık abidesi olduğunu savunan dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce değerlendiriliyor.


Binlerce yıldır Hasankeyf ve çevresine yaşam veren Dicle Nehri Ilısu Barajı yapıldığı takdirde akmamakla, on iki bin yıllık tarihiyle onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf boğulmakla tehdit ediliyor. Hasankeyf'e sadakat yolcuları, demir kararlılığında ve sağlamlığında Hasankeyf'e umut taşımaya devam ediyor. Bu trenin yola çıkması Ilısu Projesi'nin ortağı olmayı düşünen tüm banka ve kurumların önüne kamuoyu vicdanından bir set çekecek.

2 Eylül 2008

Send Feedback Send as email

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.
Imperia ile tasarlanmıştır.
reklam alani