ATLAS LOGO
HASANKEYFE SADAKAT
Sadakat Çağrısı
Doğal Alanlar
Arkeolojik Alanlar
Haberler
News
Basından
Fotoğraf Galerisi
Sadakat Yolcuları
Ziyaretçi Defteri
Mesaj sayısı: 559


Sezen Aksu, Herkesi Hasankeyf'e Sahip Çıkmaya Çağırdı

Sezen Aksu, hayranlarını Ilısu Barajı suları altında kalması gündemde olan Hasankeyf konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Aksu, 'Bu insanlık suçuna dahil olmayalım' dedi...

'www.sezenaksu.com.tr' adresli sitesi için bir yazı kaleme alan Sezen Aksu, sevenlerini Hasankeyf konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Hasankeyf'in önümüzdeki günlerde GAP yapılanması kapsamında gündeme gelen Ilısu Barajı projesi ile sular altında kalabileceğini hatırlatan Aksu şu ifadeleri kullandı:


'Zaman bu zaman'
'Yüzyıllardır mağaralarından süzülen eski uygarlıkları bağrında taşıyor Hasankeyf Anadolu'da. Son yıllarda mücadele ettiği sorumsuz yerleşim ve betonlaşma tehlikelerine inat, asırlarla ifade edilen bir kültürel geçmişin izlerini zorla da olsa korurken, Hasankeyf şimdi de sularla boğuşacak.
Gözlerden sakınıp inci tanesi gibi korumak bir yana dursun, 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' kalan son dişiyle de sulara gömecek Hasankeyf'i anlaşılan. 'Korunmaya müsait yer' anlamını taşıdığı için almış adını Hasankeyf. O dönemlerden bile galip gelip sakınabilmiş dokusunu. Bu meydan okuma, 21. yüzyılın başlarında 'ismi açıklanmayan' Alman bir finansörün desteğiyle sularda kaybolmak için değildi elbet, olmamalı.
Hepimizin kökleri yatıyor Hasankeyf'te. İnsan olmanın ayrıcalığı var ise eğer, bu ayrıcalığın hakkını vereceğimiz zaman bu zaman.
Bunun farkına varmış toplumların temsilcileri, 'Hasankeyf katliamında' rol almamak için çoktan geri çekildiler; çevre birliklerinin ve kendi kamuoylarının duyarlılığına seyirci kalmadılar. Bu insanlık suçuna dahil olmayalım lütfen.'
Kaynak:Milliyet/Temmuz 2007

Send Feedback Send as email

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.
Imperia ile tasarlanmıştır.
reklam alani