ATLAS LOGO
HASANKEYFE SADAKAT
Sadakat Çağrısı
Doğal Alanlar
Arkeolojik Alanlar
Haberler
News
Basından
Fotoğraf Galerisi
Sadakat Yolcuları
Ziyaretçi Defteri
Mesaj sayısı: 559


CNN Türk: 'Hasankeyf'e Sadakat Treni' yola çıktı

Atlas dergisi okurları ve Doğa derneği üyelerinden oluşan yaklaşık 300 kişi, sular altında kalacak yöreye dikkati çekmek amacıyla Batman'a hareket etti.

Haydarpaşa garında açıklama yapan Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Hasankeyf'in elektrik enerjisi için feda edilmek istendiğini belirterek, "bize gerekli enerji Hasankeyf'in ayakta kalmasıdır" dedi.

Hasankeyf'i yok edecek bir kuşağın oradan gelecek enerjiyle de bir şey yapmasının mümkün olmadığını belirten Yüksek, "Anadolu'da sağlam kalan bir ortaçağ kenti ortadan kalkacak. Bu tren yolculuğuyla kamuoyunu etkileyebilirsek bu barajın yapılmayacağını düşünüyorum" dedi.

Barajın yapılmasıyla birlikte etrafındaki biyolojik çeşitliliğin de yok olacağını vurgulayan Yüksek, "orada tarih, doğa, kültür var. Zeugma'nın sular altında kalmasıyla bütün Türkiye ağladı" dedi.

"Vadiler yok olacak"

Doğa Derneği Başkanı Güneşin Aydemir de dernek olarak doğal kaynakların sürdürülebilirliğinden yana olduklarını belirterek, Türkiye'de Dicle gibi çok az sayıda derin vadi nehrinin bulunduğunu, ancak Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla bu vadilerin yok olacağını söyledi.

Barajın birçok canlı türünü de yok edeceğini anlatan Aydemir, buna dikkati çekmek için bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

30 Ağustos'ta dönecek

Açıklamaların ardından yola çıkan 'Sadakat Treni', 28 ağustos pazar günü Batman'a varacak ve yerel yetkililer tarafından karşılanacak.

Bir gün süreyle Hasankeyf çevresini gezecek olan yolcular, arkeoloji ve doğa konusunda da uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. 30 ağustos salı günü İstanbul'a dönecek trenin yolcuları arasında ünlüler de bulunuyor.

Zeugma da aynı kaderi yaşadı

Fırat nehri kıyısında yer alan Zeugma Antik Kenti'nin üçte biri GAP projesi kapsamındaki Birecik barajı ve hidroelektrik santralinin gölü altında bulunuyor.

Barajın yapılması ile antik kentin sular altında kalması, yıllardan beri Türkiye ve dünyadaki birçok sivil toplum kuruluşu tarafından eleştirilmişti.

Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş ve tarihteki birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kentteki eserlerin kurtarılması için yıllar süren kazı çalışmaları yapılmıştı.

Çalışmaların ardından bazı eserler Gazinatep müzesine taşınmıştı. Sualtında kalmayan bölümde yer alan birçok değerli eser de günışığına çıkarılmayı bekliyor.

CNNTürk / 27 Ağustos 2005

Send Feedback Send as email

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.
Bu bir Doğan Burda Digital servisidir.
Imperia ile tasarlanmıştır.
reklam alani